Zapraszamy na naszego Facebooka E-SKLEP  english

Nowości Fabarm

Dodano dnia:2013-02-18
Autor: Hubertus Pro Hunting / Fabarm


Dokonania firmy Fabarm z ostatnich kilku lat sprawiły, że została ona zaliczona do producentów wszechstronnych i liczących się na rynku broni myśliwskiej i sportowej. Miarą jak i dowodem na rosnącą pozycję firmy jest nie tylko jej dynamiczny rozwój oceniany wzrostem produkcji, ale także fakt, że w każdym roku Fabarm wprowadza na rynek nowe, udane modele broni, które coraz wyraźniej konkurują z wyrobami znanych producentów doskonałą jakością i relatywnie niższą ceną.
Także w ostatnim ( 2012) roku Fabarm wzbogacił swoją ofertę o kilka nowych modeli broni śrutowej, które przyczyniły się do umocnienia pozycji tego producenta. Wielki sukces handlowy odniósł ostatnio Fabarm RS Sporting.
Jest to jednostka śrutowa wykonywana tylko w kalibrze 12/76 o wszechstronnym przeznaczeniu. Użytkowa uniwersalność broni polega na tym, że posiada ona wszystkie cechy i spełnia warunki stawiane przez wymogi sportu wyczynowego a jednocześnie żadna z tych cech nie ogranicza i nie utrudnia możliwości wykorzystania jej do różnych odmian i form polowania.
Z typowych i charakterystycznych cech jednostki sportowej w Fabarmie RS Sporting występują:
 • regulowana kolba wykorzystująca zaawansowany system 3D Micro Matic pozwalający na szeroki zakres regulowania ustawień ( do 12 mm w płaszczyźnie poziomej i 10 mm w pionowej)
 • układ spustowy z jednym językiem o regulowanym położeniu
 • wentylowane czółenko i połączenie luf efektywnie i szybko odprowadzające ciepło.
 • nadzwyczaj trwały i wytrzymały system ryglowania
 • szeroka ( wentylowana) szyna celownicza o szerokości 10 mm ( w opcji 8 mm).
 • wytrzymała kolba z szeroką stopka amortyzującą odrzut i ukształtowanym anatomicznie uchwytem pistoletowym.
Z kolei do cech broni typowo myśliwskiej zaliczyć można:
 • selektywny spust umożliwiający zmianę kolejności strzelania z poszczególnych luf
 • wyposażenie broni w eżektory
 • wykonanie broni w kal. 12/76 bardziej przydatnym na polowaniu niż w sporcie strzeleckim
 • zastosowanie systemu wymiennych czoków i ich pełen zestaw w zwykłym standardzie fabrycznym – od cylindra do silnego pełnego czoka ( 5 szt.)
 • nadzwyczaj staranne wykonanie i wykończenie kolby (metodą ręcznego olejowania z drewna orzechowego o wyraźnie widocznym, naturalnym słojowaniu).
Dodatkowym walorem Sportera RS jest pozostawienie nabywcy możliwości wyboru broni w kilku opcjach zróżnicowanych pod kątem użytkowym. Klient może, ( ale nie musi) zdecydować się na kolbę regulowaną, ale jeśli uzna, że nie musi korzystać ze zmiany parametrów nastawnych osady może zakupić broń z tańszą kolbą klasyczną. Do wyboru jest także szerokość szyny celowniczej ( 10 lub 8 mm) i długość luf w trzech oferowanych wersjach: 71 cm, 76 cm i 81 cm. Wewnętrzne przewody luf wykonane ze stali chromowo-molibdenowej pokryte są cienką warstwą chromu, dzięki czemu możliwe jest używanie amunicji ze śrutem stalowym, ułatwione jest ich czyszczenie, lufy są odporne na działanie czynników wywołujących korozję i ścieranie. Wszystkie opcje luf broni RS Sporter są wyposażone w system czoków wymiennych i przystosowane do długich na 92 mm tulei czokowych typu Exis HP. Są to tuleje o hiperbolicznym przekroju wewnętrznym, co w połączeniu z wykonaniem luf metodą Tribore HP zapewnia zarówno sportowcom jak i myśliwym szereg wymiernych korzyści:
 • ogranicza odrzut broni po strzale
 • pozwala na utrzymanie nieco wyższych prędkości wylotowych śrucin bez konieczności podnoszenia ciśnienia spalania ładunku prochowego
 • zapewnia bardzo regularne i wręcz imponujące pokrycie dochodzące przy czoku Xtrem Long HP nawet do 90% /30 m.
Przy stosowanej technologii Tribore HP, która polega na rozwierceniu wewnętrznej średnicy luf do 18,8 mm ( w kal. 12) czoki hiperboliczne pozwalają na strzelanie amunicją ze śrutem stalowym bez względu na wielkość zwężenia wylotowego. Oznacza to możliwość używania śrutu stalowego nawet do silnych lub bardzo silnych czoków, co nie jest dopuszczalne przez wielu innych producentów markowej broni śrutowej. Nie pozostaje przy tym bez znaczenia fakt, że Fabarm stosuje wyłącznie sprawdzone i nadzwyczaj wytrzymałe systemy ryglowania broni. Większość modeli w ofercie producenta( Axis, Elos, XLR, STL Competition) testowana jest wytrzymałościowo ciśnieniem 1630 barów (163 MPa), co oznacza, że w oparciu o te same systemy Fabarm może wytwarzać bezpieczną i trwałą broń śrutową także w kalibrze 12/89 bez jakichkolwiek zmian materiałowych, konstrukcyjnych czy technologicznych.
RS Sporter nie należy do broni lekkiej. W zależności od długości luf jego ciężar waha się od 3,45 kg do 3,60 kg jest jednak doskonale wyważony składny i bardzo stabilny pod względem niewielkiego podrzutu broni po strzale. W strzelaniu sportowym amunicją z naważką 24 g śrutu użytkowanie Sportera RS jest szczególnie komfortowe i pozwala na dłuższy a nawet forsowny trening bez oznak szybkiego zmęczenia. Można odnieść wrażenie, że ten model Fabarma jest idealną propozycją dla osób, które często uprawiają myśliwskie dyscypliny strzelectwa śrutowego –strzelanie na kręgu, osi, przelotach czy do ruchomej makiety zająca a jednocześnie użytkują ta samą broń do polowania. Takiemu przeznaczeniu dodatkowo sprzyja bogate wyposażenia Sportera RS w pełen zestaw czoków wymiennych ( 5 szt.), czytelną i doskonale widoczna muszkę światłowodową i dobrej jakości futerał w jakim broń dostarczana jest do klienta.

Nieco inny charakter wydaje się mieć druga propozycja Fabarma – także nowość z 2012r – model STL Competition.
Trzy cechy charakterystyczne wyróżniają tą broń w sposób wyraźny od innych modeli tej firmy:
 1. Długie pokrywy zamkowe pokryte grawerunkiem laserowym
 2. Bardzo wysoko umieszczona szyna celownicza
 3. Solidna i wytrzymała kolba typu Monte Carlo.
STL Competition robi także wrażenie broni szczególnie zaawansowanej, specjalistycznej i raczej wąskiego przeznaczenia ukierunkowanego na sport wyczynowy. To jednak tylko wrażenie. W rzeczywistości STL jest przykładem jak subtelnie i trafnie można połączyć wyszukaną estetykę ze szczególnymi a nawet wyrafinowanymi wymaganiami jakie stawia strzelectwo uprawiane na poziomie wyczynu.
Długie pokrywy zamkowe wprawdzie imitują tylko pełne zamki ale dobrze i z wyczuciem smaku dobrany grawerunek robi nadzwyczaj pozytywne wrażenie estetyczne a także nawiązuje do stylu znanego i chętnie stosowanego od lat przez najbardziej znane włoskie firmy.
Wysoka, podniesiona na 17 mm ponad płaszczyznę górnej lufy szyna celownicza o szerokości 13 mm ( w opcji 11 mm) jest wykonana z Ergalu 55, czerniona metodą anodyzowania i trwale umocowana. Korzystanie z broni o skrajnie wysoko umieszczonej szynie celowniczej jest znane i popularne szczególnie wśród strzelców w dyscyplinie Trap i Double Trap i jest przez nich uważane za bardzo wskazane z wielu powodów:
 • wymusza bardziej naturalną i swobodną sylwetkę strzelca z wyprostowaną szyją co znacznie poprawia komfort strzelania
 • wywołuje inny – znacznie korzystniejszy- rozkład obciążeń wywołanych odrzutem broni, które lepiej amortyzowane przez mięśnie szyi powodują mniejsze obciążenie kręgosłupa.
 • wysoka szyna nie wymaga silnego przyciskania kolby do policzka korzystnie wpływając na kondycję strzelca.
 • zapewnia lepszą i wyraźniejszą widoczność rzutka i przedpola, szybszy skład, szybsze uchwycenie celu.
Do wad wysokiej szyny zaliczyć można jedynie jej delikatną konstrukcje wrażliwą na uszkodzenia mechaniczne oraz konieczność wyrobienia u strzelca innych odruchów, nawyków i przyzwyczajeń nabytych w trakcie użytkowania broni z kolbą tradycyjną.
STL Competition jest bronią zdecydowanie cięższą od modeli dedykowanych do polowania i waży od 3,70 kg z lufami o długości 71 cm nawet do 3,85 kg przy lufach długości 81 cm. Występuje w kilku odmianach ( C1 – C5) zróżnicowanych pod kątem typu zastosowanej kolby, użytego ( lub nie) systemu regulacji osady, producent oferuje także model STS z kolbą klasyczną i tradycyjną szyną celowniczą. Dla osób leworęcznych wykonywana jest wersja STL Competition C4 LF ( left handed).
Wszystkie wersje i odmiany STL dostarczane są także z kompletem 5 sztuk wymiennych czoków oraz skrzynkowym futerałem aluminiowym doskonale zabezpieczającym broń w transporcie.


Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!