Zapraszamy na naszego Facebooka E-SKLEP  english

Amunicja Brenneke Basic

Dodano dnia:2012-11-08
Autor: Hubertus Pro Hunting/Brenneke

Amunicja Brenneke Basic
Od 2006 roku znana niemiecka firma Brenneke z Langenhagen buduje i stale umacnia swoja pozycję jako producent nie tylko kultowych "brenek" i legendarnych pocisków TIG, TUG ale także jako producent amunicji kulowej coraz wyżej ocenianej na wymagających rynkach Europy zyskując jak się wydaje wiernych na dłuższy czas użytkowników tych naboi.
Bezdyskusyjny sukces firmy jest tym większy, że jednocześnie z dynamicznym rozwojem raczej nowej w długiej historii producenta działalności Brenneke buduje jednocześnie nową fabrykę w pobliżu Hannoveru co angażuje i czas i ogromne środki finansowe. Ta poważna inwestycja nie wstrzymuje jednak inwencji i woli wdrażania do produkcji nowych pocisków czego przykładem mogą być stosunkowo nowe konstrukcje TAG, TOG, TIG-nature, TUG-nature a ostatnio–Basic.
Koncepcja tego pocisku opiera się o ciekawe i korzystne dla myśliwych założenia. Basic ma się równie dobrze sprawdzić na polowaniu jak również być doskonale przystosowanym do strzelania rekreacyjnego, treningowego a nawet sportowego na strzelnicy. Aby sprostać takim założeniom producent zastosował lekko utwardzony, jednorodny rdzeń zapewniający szybką, gwałtowną ale kontrolowaną deformację i częściową fragmentację. Przy takiej konstrukcji transfer energii przebiega bardzo szybko, zwierzyna natychmiast i wyraźnie reaguje na trafienie a ewentualna droga jej ucieczki jest najczęściej bardzo krótka. Płaszcz pocisku wykonany jest z tombaku (ok. 80 % miedzi i 20% cynku. Pozbawiony domieszek stali tombak w istotnym stopniu zmniejsza tarcie pocisków o ścianki lufy co oznacza wydłużenie czasu pracy luf bez pojawienia się objawów utraty celności. Basic zachowuje korzystny balistycznie stożkowy kształt części dennej a jego płaszcz został wyposażony w dwie poprzeczne krawędzie odpowiedzialne za zaznaczenie trafienia obecnością ścinki i wyraźne farbowanie. Jest to klasyczny, tradycyjny pocisk o typowym działaniu konstrukcji półpłaszczowej ekspandujący do średnicy ok. 2,5 kalibru i zachowujący średnio ok. 60 % masy wyjściowej. Jest dobrze przystosowany do polowania na zwierzynę czarną i płową o znacznej masie.
Do ważnych cech naboi z pociskiem Basic należy zaliczyć przystępną cenę tej amunicji. Jest ona ok. 30 % niższa od cen naboi z pociskami typu TUG i TAG (cena Basic w kalibrze 30.06 i 308WIN to 159zł za paczkę 20 sztuk). Relatywnie niska cena naboi pozwala na używanie tej samej amunicji do strzelania treningowego na strzelnicy i korzystania z niej na polowaniu z podobnym i bardzo dobrym skutkiem. Brenneke obecnie oferuje naboje z pociskiem Basic jedynie w kalibrach .308 Win, 30-06 i .300 Win. Mag. (wszystkie pociski o masie 12,0g). Jest jednak niemal pewne, że uruchomienie produkcji innych kalibrów pozostaje wyłącznie kwestią czasu. Informacja ważna dla użytkowników amunicji Brenneke będzie wiadomość, że naboje tego producenta elaborowane są ręcznie (!) przy wykorzystaniu najwyższej klasy wydajnych pras oraz oprzyrządowania i akcesoriów gwarantujących laboratoryjną dokładność elaboracji, jej idealną powtarzalność w każdej partii i pełne bezpieczeństwo użytkowania potwierdzone certyfikatem C.I.P. Warto dodać, że producent stosuje do tych naboi wyłącznie komponenty pochodzące od najlepszych i renomowanych dostawców a gatunek użytego prochu ogranicza zjawisko odrzutu broni.
Fachowe prasa niemiecka określa naboje Brenneke z pociskiem BASIC trzema słowami: TANIE, DOKŁADNE, SOLIDNE.


Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!