Zapraszamy na naszego Facebooka E-SKLEP  english

Leica Geovid HD-B

Dodano dnia:2013-02-18
Autor: Hubertus Pro Hunting/Leica

Leica Geovid HD-B
Kolejny raz Leica udowodniła, że zalicza się do czołowych w skali światowej producentów sprzętu optycznego najwyższej jakości i wprowadziła do produkcji w pierwszych dniach 2013 roku nową serie lornetek Geovid HD-B. Ich pierwsza prezentacja odbyła się na tegorocznych targach Shot Show w Las Vegas (15-18 stycznia) ale kilka dni wcześniej kilkudziesięciu dziennikarzy i handlowców zaproszonych do położonej w austriackich Alpach miejscowości Grossarl miało możliwość zapoznać się z tym sprzętem wprowadzającym nową jakość w dziedzinie pomiaru odległości wraz z funkcją kalkulatora balistycznego. Na pokazie zaprezentowano dwie lornetki generacji HD-B parametrach 8x42 i 10x42. Ich innowacja polega na połączeniu funkcji doskonałego optycznie przyrządu obserwacyjnego z najnowszą wersją precyzyjnego dalmierza, który dodatkowo współpracuje z kalkulatorem balistycznym. Niedopuszczalnym uproszczeniem byłoby stwierdzenie, że do znanej lornetki serii Geovid został wbudowany dalmierz wraz z programem balistycznym znany jako Rangemaster 1600-B. Zarówno lornetka jak i dalmierz zawiera bowiem wiele nowoczesnych rozwiązań jakie dotychczas nie były stosowane a nowości te są następujące:
Lornetka:
Leica serii HD-B jest lornetką porropryzmatyczną przy czym producent zastosował zmodyfikowany system pryzmatów Perger Porro –System ( patent A.Pergera z 2011r). Cechą tego systemu jest wykorzystanie zalet zarówno pryzmatów porro jak i dachowych co umożliwia nadanie lornetce ergonomicznych kształtów zapewniając wysoki komfort użytkowania. Pryzmaty porro są proste w budowie, łatwe do trwałego i nadzwyczaj pewnego zamocowania w korpusie przez co lornetka staje się bardziej wytrzymała mechanicznie. Ponadto system porro wyróżnia się większą wydajnością w transmisji światła ponieważ jego wiązka ulega odbiciu tylko czterokrotnie a nie siedmiokrotnie jak w pryzmatach dachowych.
Korpus nowych lornetek generacji HD-B został wykonany nie ze stopów aluminium lecz ze stopów magnezu o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych. Materiał ten przy znacznie większej wytrzymałości mechanicznej charakteryzuje się ciężarem właściwym niższym o prawie 30% od stopów aluminium.
Producent zapewnił lornetkom wyjątkowo komfortowe pole widzenia.Wynosi ono 130m/1000m dla lornetki 8x42 oraz 114m dla 10x42.
Oczywiście soczewki wykonane z najwyższej jakości szkła optycznego pokryte są powłokami wielowarstwowymi wraz z ostatnią warstwą Aqua Dura, która radykalnie zmniejsza napięcie powierzchniowe zapewniając błyskawiczne spływanie wody i utrudniając osadzanie się kurzu i innych zanieczyszczeń mechanicznych. Cechą tej powłoki jest także łatwe usuwanie z soczewek zabrudzeń i śladów np.: po przypadkowym kontakcie z palcami lub dłonią. Wnętrze lornetki wypełnione jest azotem i wodoszczelne do 5m co oznacza gwarantowaną ochronę nawet przed skutkami ulewnego deszczu. Wszystkie funkcje lornetki pracują prawidłowo w temperaturze od – 25 do + 60 º C. Z wyposażenia dodatkowego wymienić można muszle oczne z regulowanym nastawieniem w czterech pozycjach, profilowany pasek neoprenowy i dobrej jakości futerał. Szczególną uwagę zwraca ergonomiczny kształt lornetek pozwalający na obsługę centralnej regulacji ostrości i dalmierza wraz z kalkulatorem jedną dłonią. Korpus lornetki pokryty jest trwałą powłoką neoprenową zapewniającą przed ślizganiem się w czasie obserwacji prowadzonej w rękawiczkach.
Odbierany obraz jest krystalicznie czysty, wiernie oddający kolory i nadzwyczaj ostry w całym polu widzenia. Wszystkie parametry optyczne porównywalne są ze sprzętem wyłącznie najwyższej klasy światowej.
Dalmierz:
W serii lornetek HD-B Leica stosuje nową generację laserowego dalmierza różniącą się od rozwiązań znanych z poprzednich konstrukcji. Można bez większego ryzyka przyjąć, że nowy dalmierz wprowadza zupełnie nową jakość w dokładności pomiaru odległości i tym samym stawia konkurencji szczególnie wysokie wymagania. Dokładność pomiaru odległości oraz zasięg laserowego dalmierza jest imponująca. Maksymalna odległość wskazania dalmierza to 1825 m ( 2000 jardów). Na tej granicznej dla urządzenia odległości błąd wskazania nie przekroczy 0,5% wskazanej wielkości. Przy odległościach mniejszych ( od 1 do 500 m) błąd wskazania wyniesie tylko 1 metr natomiast w zakresie od 500 do 1000 m - 2 m. Wszystkie układy elektroniczne urządzenia zostały zminiaturyzowane i ich obecność w najmniejszym stopniu nie wpływa na wygodę użytkowania lornetki. Do pomiaru odległości dalmierz pobiera światło jedynie z granicy czerwieni i podczerwieni co nie wpływa na obniżenie współczynnika transmisji światła. Natężenie z jakim wyświetla się wynik pomiaru jest regulowane automatycznie w zależności od oświetlenia zewnętrznego.
Kalkulator balistyczny:
W trzeciej generacji lornetek jaką reprezentuje seria Geovid HD-B Leica oferuje możliwość korzystania z kalkulatora balistycznego. W zasadzie jest to program tożsamy ze stosowanym w dalmierzu 1600 B z pewną jednak istotną modyfikacją i jako bardziej rozwinięty określony nazwą ABC (Advanced Ballistic Compensation). Najważniejsza innowacja polega na wbudowaniu portu karty pamięci ( mikro SD), na której umieścić można własny program. Jest to bardzo pomocne w praktyce i pożyteczne użytkowo. Wewnętrzna pamięć lornetki wystarcza na zaprogramowanie 12 najczęściej użytkowanych pocisków. Na karcie można więc umieścić dodatkowe dane dotyczące np.: amunicji elaborowane samodzielnie lub przeznaczyć osobne karty pamięci SD dla każdej z posiadanej przez myśliwego jednostki broni i użytkowanej wraz z nią amunicją. Kalkulator wyświetli w obrazie lornetki korektę niezbędną do wniesienia w położeniu punktu celowniczego lunety uwzględniając nie tylko odległość do celu ale także kąt elewacji, temperaturę otoczenia, ciśnienie atmosferyczne, weźmie też pod uwagę rodzaj używanej siatki celowniczej, współczynnik balistyczny BC pocisku i inne czynniki niezbędne do ustalenia trajektorii pocisku jakie zostaną zaprogramowane na karcie. Zarówno dalmierz jak i kalkulator zasilane są jedną baterią litową 3 V CR2, której żywotność szacuje się na ok. 2000 cykli pomiarowych ( w temp. +20 stopni).Odczyt danych kalkulatora uzyskuje się po 0,2 sek.

Lornetki 8x42 HD-B i 10x42 HD-B ważą odpowiednio 975 g i 980 g. Zaprezentowane w Las Vegas i Grossarl lornetki uzyskały przyjęcie entuzjastyczne. Natychmiast dostrzeżono w jak znacznym stopniu firmie z Solms udało się wyprzedzić konkurencję i utrzymać ( od 1992r) tytuł lidera w branży laserowych dalmierzy zintegrowanych z optyką myśliwską najwyższej klasy światowej.


Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!